Contact
Would you like
more information?
We'll get back to you within 24 hours!
or by message:
Keyboard shortcuts
You can use the following keyboard shortcuts to navigate more quickly:
Our vehicles are custom-built with a high level of craftsmanship to meet customer specifications. Our flexible aluminum body design allows us to tailor the vehicles to meet the specific needs and requirements of our customers. Each vehicle offers a high level of safety for the crew thanks to a certified cabin, as well as ease of use through simple and intuitive controls.
We are able to fully meet the regulatory requirements for a MLF at all times.
| PUMPER MLF | |
|---|---|
| Chassis | MAN TGL 8.XXX 4x2 BB/BL - Euro 6e |
| Cabin | Driver and crew compartment (1+5) |
| Body | Schmitz aluminium lightweight construction |
| Control system | Inomatic® control (CAN bus control unit) |
| Pump | FPN 10-1000, optionally 10-2000 |
| Quick intervention | The quick intervention unit consist of two 15-m C-hoses, each 15 m long, that are stored in the equipment compartment, fitted with fog nozzles and directly connected to the pump |
| Standard | DIN 14530-25 |
| Tank | 1,000 L water |
| Equipment load | Standard equipment load as per Table 1 |
| Lighting | Light mast for up to 4 floodlights |
| Dimensions | L 6,500 mm x W 2,350 mm x H 3,100 mm |
| Wheelbase | 3,600 mm |
| Permissible total weight | 8,800 kg or 9,000 kg |
| Optional | 2 compressed air breathing apparatuses |
All information is provided without warranty. Subject to change.
Contact
We'll get back to you within 24 hours!
or by message: