Contact
Would you like
more information?
We'll get back to you within 24 hours!
or by message:
Keyboard shortcuts
You can use the following keyboard shortcuts to navigate more quickly:
TANK PUMPER TLF 3000
Our vehicles are custom-built with a high level of craftsmanship to meet customer specifications. Our flexible aluminum body design allows us to tailor the vehicles to meet the specific needs and requirements of our customers. Each vehicle offers a high level of safety for the crew thanks to a certified cabin, as well as ease of use through simple and intuitive controls.
We are able to fully meet the regulatory requirements for a TLF 3000 at all times.
| TANK PUMPER TLF 3000 | |
|---|---|
| Chassis | MAN TGM 13.XXX BL 4x4 - Euro 6e |
| Cabin | Driver and crew compartment (1+2) |
| Body | Schmitz aluminium lightweight construction |
| Control system | Inomatic® control (CAN bus control unit) |
| Pump | FPN 10-2000, optionally FPN 10-3000 |
| Extinguishing technology | Schmitz positive-pressure proportioning system DZA 800 or DZA 1600 |
| Quick intervention | The quick intervention unit consist of two 15-m C-hoses, each 15 m long, that are stored in the equipment compartment, fitted with fog nozzles and directly connected to the pump |
| Standard | DIN 14530-22 |
| Tank | up to 3.500 L water |
| Equipment load | Standard equipment load as per Table 1 |
| Lighting | Light mast for up to 8 floodlights |
| Dimensions | L 7,200 mm x W 2,500 mm x H 3,300 mm |
| Wheelbase | 3,950 mm |
| Permissible total weight | 14,000 kg |
All information is provided without warranty. Subject to change.
Contact
We'll get back to you within 24 hours!
or by message: