Contact
Would you like
more information?
We'll get back to you within 24 hours!
or by message:
Keyboard shortcuts
You can use the following keyboard shortcuts to navigate more quickly:
Our vehicles are custom-built with a high level of craftsmanship to meet customer specifications. Our flexible aluminum body design allows us to tailor the vehicles to meet the specific needs and requirements of our customers. Each vehicle offers a high level of safety for the crew thanks to a certified cabin, as well as ease of use through simple and intuitive controls.
We are able to fully meet the regulatory requirements for a GW-L 1 at all times.
| EQUIPMENT VEHICLE GW-L 1 | |
|---|---|
| Chassis | Iveco Daily 70C 18H 4x2 - Euro 6e |
| Cabin | Driver and crew compartment (1+2 oder 1+5) |
| Body | Schmitz aluminium lightweight construction |
| Control system | Inomatic® control (CAN bus control unit) |
| Standard | DIN 14555-21 |
| Equipment load | Standard equipment load as per Table 1 |
| Lighting | Light mast for up to 4 floodlights |
| Dimensions | L 8,000 mm x W 2,550 mm x H 3,300 mm |
| Wheelbase | 4,350 mm |
| Permissible total weight | 7,500 kg |
| Optional | Platform lift from 1,000 kg to 1,500 kg |
All information is provided without warranty. Subject to change.
Contact
We'll get back to you within 24 hours!
or by message: