Contact
Would you like
more information?
We'll get back to you within 24 hours!
or by message:
Keyboard shortcuts
You can use the following keyboard shortcuts to navigate more quickly:
Our vehicles are manufactured to the highest quality craftsmanship and tailored to our customers' wishes. The flexible aluminium body concept allows individual needs and requirements to be implemented optimally. The vehicles offer a high level of safety for the crew, both through a certified cab and through simple and intuitive operation.
The normative requirements for an rescue vehicle can be met without restriction.
| RESCUE VEHICLE | |
|---|---|
| Chassis | MAN TGM 13.XXX BL 4x4 - Euro 6e |
| Cabin | Driver and crew compartment (1+2) |
| Body | Schmitz aluminium lightweight construction |
| Control system | Inomatic® control (CAN bus control unit) |
| Standard | DIN 14555-3 |
| Equipment load | Standard equipment load as per Table 1 |
| Lighting | Light mast for up to 4 floodlights |
| Dimensions | L 8,600 mm x B 2,550 mm x H 3,300 mm |
| Wheelbase | 4,250 mm |
| Permissible total weight | 16,000 kg |
| Optional | Platform lift from 1,500 kg to 2,000 kg |
All information is provided without warranty. Subject to change.
Contact
We'll get back to you within 24 hours!
or by message: